Kdo platí Ondřeje Neffa?

24. 11. 2008 14:01:36
Začnu potěšitelným konstatováním : do Prahy přijel již druhý americký odborník, který kritizuje radar, jeho umístění v Česku a vůbec celý obranný systém.
Gigantická dýni v podobi radaru stojí na Malostránském námistí. Autorem designu je Radovan Eerevka.Gigantická dýni v podobi radaru stojí na Malostránském námistí. Autorem designu je Radovan Eerevka.Greenpeace

Po Philipu Coyleovi, bývalém náměstku ministra obrany USA ( řídil oddělení pro testování a hodnocení nových zbraní a byl hlavním poradcem prezidenta a ministra obrany USA v otázce testování a hodnocení zbraňových systémů), svůj nesouhlas s radarem vyjádřil i Theodore Postol, který v Pentagonu pracoval jako vědecký poradce velitele námořních operací (Chief of Naval Operations). V roce 1995 mu byla Americkou asociací pro rozvoj vědy udělena cena Miliarda Rodericka a v roce 2001 získal ocenění Norbert Wiener Award. Obě posledně jmenovaná ocenění obdržel za odhalení mnoha závažných nepravdivých tvrzení o protiraketové obraně.

Fakta jsou jasná a neoddiskutovatelná. Radar a celý systém není funkční, radary nevidí, co by měly a nevidí dostatečně daleko, protože mají nízký výkon a jsou nevhodně umístěné.. Nevidí to ani včas, takže pokud by první protiraketa minula cíl, nebyl by již čas na odpálení druhé. Systém nerozpozná útočnou raketu od klamného cíle, není schopen se vyrovnat s „neviditelnou“ úpravou útočné rakety.

Umístění radaru v ČR není vhodné ani z politického hlediska, v podstatě jen dáváme těm nejhorším živlům v Rusku záminku k potlačování opozice a k nezodpovědným vojenským dobrodružstvím, jako například v Gruzii.Také ruští zbrojaři si jistě mnou ruce, vždyť kdo by teď pochyboval o nutnosti přezbrojit ruskou armádu, když Američan je za dveřmi? Jen vlastizrádce!

Celý systém je reakcí na nepravděpodobnou hrozbu, když si nás bude chtít nějaký islamistický terorista podat, udělá to mnohem snáz a levněji, když v Praze – nebo v New Yorku- odpálí náklaďák naložený hnojivem a benzínem.

Jak to, že navzdory těmto jasným a nezvratitelným faktům Ondřej Neff v tisku bojuje za radar tak emotivně a zaníceně, že by se za podobný zápal nemusel stydět kdejaký mladý komunistický básník, když v padesátých letech opěval milenku rodnou Stranu?

Jak to, že tento jinak celkem logicky uvažující pán v důchodovém věku je najednou schopen hájit něco, co obranyschopnost nás i Spojených Států jen podrývá? Jak je možné, že podobně uvažují i mnozí jiní novináři, když sedmdesát procent lidí u nás má v této otázce jasno? Jsme národ tupců a rozum má jen těch několik málo pisálků?

Odpověď je až smutně jednoduchá. Je to opravdu velký kšeft. Jde o peníze, které si málokdo z nás dovede představit. A na rozdíl od zmíněných novinářů my obyčejní lidé z těch peněz nic mít nebudeme.

Rozhodující část zbrojních zakázek spojených s protiraketovou obranou je přidělována čtyřem zbrojařským společnostem: jde o Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman a Raytheon. Tři z nich – Boeing, Lockheed Martin a Northtrop Grumman– patřily nebo dosud patří ke klientům firem AMI , která od české vlády netransparentním způsobem získala zakázku na propagaci radarové základny v Česku. Smyslem činnosti PR agentur jako je AMI Communications není poskytovat objektivní informace, ale přesvědčit cílovou populaci – v tomto případě obyvatele České republiky – o výhodnosti určité volby (zde: rozhodnutí ve prospěch výstavby radaru v Brdech). Cílem „informační“ kampaně vedené agenturou pak není vyvolání veřejné diskuse, v níž mohou zaznít různé názory, ale získání „hlav a srdcí“ cílové populace ve prospěch předem daného rozhodnutí. Je to jen náhoda, že do tohoto schématu články Ondřeje Neffa přesně zapadají? Čeští novináři vám navíc „mimo kameru“ klidně přiznají, že píší na objednávku. Za deset tisíc máte článek na jakékoli téma, od kladné kritiky na film až po paján třeba na radar.

Bylo by ovšem příliš jednoduché, kdyby za tím vším byly jen peníze. Ty v tom samozřejmě jsou, i když pro to není přímý důkaz – když něco vypadá jako prase a chová se to jako prase, je to zřejmě prase. Novináři navíc zjevně svým nesmyslům i věří. Je to totiž mnohem, mnohem jednodušší. Když něčemu věřím, nemusím o tom přemýšlet a snadněji si své činy obhájím sám před sebou. Jsem pak schopen místo práce novináře dělat propagandu, vymýšlet argumenty pro a zavírat oči před argumenty proti. Když si nevím s argumenty protistrany rady, prohlásím své odpůrce za národní zrádce. Nic nového. Vzpomeňme na léta bolševické propagandy, na útoky proti církvi, kulakům, disidentům... ustrašení, hloupí nebo úplatní pisálkové byli už tehdy mocnou komunistickou zbraní. Pan Neff za svého působení ve svazácké Mladé Frontě v letech 79 až 85 zjevně získal v tomto oboru dost zkušeností.

Je to bohužel tak : nikoliv biblické "Střez svůj jazyk od lži a své rty od pomluv", ale české lidové „Čí chleba jíš, toho píseň zpívej“ je mottem některých našich žurnalistů.

PS : Čtenář, který dočetl až sem, si možná klade otázku, co je na mém článku divného. Řeknu to rovnou - celé to je nesmysl, který jsem si vycucal z prstu.Tento článek má za cíl nefér způsobem ve čtenářích vzbudit dojem, že Ondřej Neff je nečestný člověk, který za své články o radaru bere tajemné a nečisté peníze. Vlastně jsem napsal lež. Ne jen tak obyčejnou, tím, že jsem vmíchal do lží fakta, jsem stvořil lež pravdě velmi podobnou, ale o to zbabělejší, kterou jsem obohatil osobními útoky a vymyšlenými souvislostmi.

Co je pravda : oba odborníci , Philip Coyle a Theodore Postal (a nejen oni) mají velmi věcné výhrady k radaru a celému systému. Pravda je, že zakázku dostaly zmíněné firmy a že pro ně v Česku pracuje PR agentura AMI Communications. Ovšem vyvozovat z toho, že Ondřej Neff píše na jejich objednávku, to je už nesmysl. Také si všimněte, jak nepřímo jsem Neffa obvinil: vzhledem k tomu, že nemám důkaz, použiju pro jistotu takové formulace, které jsou u soudu nenapadnutelné. Nenapíšu, že Neff lže za peníze z prodeje zbraní, napíšu - „je to velký kšeft“ , "jsou v tom peníze" a - „čeští novináři píší na objednávku.“ Pěkně nekonkrétně. Výsledkem je hnusná, ale beztrestná pomluva.

Dalším podrazem je spojení radaru s tím, že Neff pracoval za komunistů v Mladé frontě. Ano, oboje je pravda, Neff radar hájí a ve svazáckém deníku pracoval, ale tím to končí, není nic, co by dokládalo jakoukoli souvislost a není nic, co by dokazovalo, že opravdu v té době někomu nějakým článkem ublížil. Poslouží to ovšem k dalšímu podrazu, totiž že místo diskuse o tématu (radar) útočím na osobu oponenta. Jednak z něj udělám starou strukturu, dál se posměšně vyjádřím o jeho vysokém věku (stejně tak by se dalo zneužít, kdyby byl mladý) a hlavně z něj udělám emotivní hysterku, podobnou komunistům z padesátých let. Nic z toho nemá s radarem společného ani ň.

Proč to vůbec píšu? Protože přesně tohle je tvůrčí metoda Ondřeje Neffa. Takhle Neff napsal mnoho článků a jeden z nich uveřejnil v Lidových novinách 14.července 2008 pod názvem Greenpeace jsou spojenci darebáckých států, kde mimo jiné obvinil Greenpeace, že proti radaru vystupují za arabské a ruské peníze. Jasně že to nenapsal takhle přímo, použil formulaci, kterou jsem popsal o pár řádků výš (kdybyste chtěli oba texty porovnat, ten Neffův najdete v archívu Lidovek nebo na Neviditelném psu).

Jiří Tutter, ředitel české kanceláře Greenpeace, ho vyzval, aby své nařčení doložil. Nabídl mu možnost kontroly financí Greenpeace. Nabídl svou rezignaci v případě, že by se Neffovo tvrzení potvrdilo. Dneska máme konec listopadu a pan Neff se neozval. Na nabídku ředitele Greenpeace nereagoval, finance si nepřišel zkontrolovat, své tvrzení nijak nedokázal. Ovšem nevšiml jsem si, že by se za své falešné obvinění omluvil.

V rozhovoru pro Magazín MF Dnes na otázku, co považuje za nejdůležitější vlastnost lidského charakteru, Ondřej Neff odpověděl : Schopnost uznat vlastní omyl a učinit pokání . Myslím, že nyní má pan Neff možnost ukázat, jestli to myslel vážně.

foto Greenpeace (Gigantická dýně v podobě radaru stojí na Malostránském náměstí. Autorem designu je Radovan Čerevka.)
Autor: Petr Vacek | pondělí 24.11.2008 14:01 | karma článku: 46.41 | přečteno: 35117x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Proč jsem se nestala baletkou

Podle mojí maminky by každá holčička měla chodit do baletu a na hodiny klavíru. A protože jí to osud v dětství nedopřál, o to víc chtěla své přání projektovat do mě a realizovat své dřívější sny skrze své děti

16.11.2018 v 19:40 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 464 | Diskuse

Helena Vlachová

A jsme zase u toho

A jsme zase u toho. Vrací se nám naše nedůslednost a bezzásadovost, jinak by se naše země neocitla v situaci, jíž nyní čelí.

16.11.2018 v 16:26 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 406 | Diskuse

Martina Studzinská

Jak také ulevit přetíženým zádům

Bolí vás záda? Cvičíte? Máte skoro ideální váhu? Možná s sebou něco „vláčíte“ v přeneseném smyslu slova. Nejvyšší čas se toho zbavit. Mohou to být zbytečné starosti, nefunkční vztahy, nevyhovující zaměstnání nebo něco podobného.

16.11.2018 v 16:05 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 189 | Diskuse

František Skopal

Krize úcty k autoritě v současném školství

Po letech socialistického zřízení k nám zavítala svoboda. Velké problémy v různých oblastech společenského života však způsobuje pokřivené chápání tohoto pojmu, který si mnozí zaměnili za svévolnost. Za možnost dělat si co chci.

16.11.2018 v 13:54 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 532 | Diskuse

Pavel Hewlit

Šlapala celou Ulici

Nedorozumění – jistě je znáte taky. Jsou součástí běžných životů a mají neobyčejnou moc. Dokáží změnit situaci k dobrému, nebo k horšímu. Někdy Vám i zničit kariéru.

16.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8641
Jsem členem divadla Ypsilon, veřejně vystupuji na podporu ekologických projektů nebo projektů na pomoc dětem. V současné době mě můžete pravidelně vidět v televizním seriálu Ulice a dětském pořadu ČT Pomáhejme si.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz